فاز جدید قانون جدید راهنمایی و رانندگی از اول تیرماه

دریافت خلافی

اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی چندین مرحله دارد که از اول تیرماه سال جاری با تشدید برخورد با رانندگان هشت تخلف حادثه ساز وارد فاز جدیدی خواهد شد.

مرحله نخست اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی که محاسبه امتیازهای منفی برای رانندگان متخلف بود، از اردیبهشت ماه سال گذشته آغاز شد.

افزایش نرخ جریمه ها نیز مرحله بعدی این قانون بود که از اول دیماه سال ۹۰ آغاز شد، اما فرمانده نیروی انتظامی تاکید داشت که برای اطلاع رسانی بهتر به مردم به مدت سه ماه به متخلفان رانندگی گفته شود که جریمه شما با قانون جدید این میزان می شود، اما افسران بر اساس نرخ های قبلی جریمه کنند.

از ابتدای سال ۹۱ و با توجه به افزایش سفرهای برون شهری مردم به واسطه همزمانی با ایام نوروز، برای کاهش ترافیک و تخلفات پر خطر، قرار شد مرحله اطلاع رسانی در خصوص نرخ جرایم جدید راهنمایی و رانندگی پایان یابد و رانندگان متخلف بر اساس میزان نرخ جرایم جدید جریمه و نمره منفی دریافت کنند.

البته ناگفته نماند که اهرمهای تشویقی مانند بخشش نمرات منفی رانندگان به شرطی که در ایام نوروز تخلف نداشته باشند، نیز برای کاهش ترافیک و جرایم پرخطر در ایام نوروز اجرا شد.

بر اساس آمارهای منتشره و اعلام مراجع ذیصلاح، اجرای مراحل مختلف قانون جدید راهنمایی و رانندگی و همکاری مردم با پلیس راهور، ضمن کاهش کلی ترافیک در محورهای کشور، کاهش بیش از ۱۴ درصدی تلفات حوادث رانندگی را در سال ۹۰ به همراه داشت.

همچنین بر اساس این آمارها در فرودین ماه امسال نیز شاهد ثبت رکورد جدیدی در این زمینه هستیم. بر اساس گزارش سازمان پرشکی قانونی در ۳۱ روز فروردین ماه سال جاری که جاده های ایران بیشترین حجم سفرهای برون شهری را شاهد بود، کاهش ۸/۱۵ دهم درصدی تلفات حوادث رانندگی در کشور رقم خورد که این موضوع خبر خوش و امیدوار کننده برای پلیس راهور است.

در مرحله بعدی اجرای این قانون مقرر شده از ابتدای تابستان با هشت تخلف حادثه ساز از جمله عدم استفاده از کمربند کلاه ایمنی، سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز و انجام تخلفات حادثه‌ساز به طور جدی برخورد ‌شود.

بر اساس این برنامه رانندگانی که به تذکرهای پلیس راهنمایی و رانندگی در این مدت توجه نکردند و در گروه رانندگان پر خطر قرار دارند از رانندگی در فصل تابستان محروم می شوند.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی در خصوص این طرح گفت: بر اساس آخرین آمارها نمره منفی حدود چهار هزار راننده متخلف بین ۲۰ تا ۳۰ است.

سردار ‘اسکندر مومنی’ به این افراد هشدار داد و گفت: این رانندگان در آستانه ضبط گواهینامه قرار دارند و بر اساس قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورتی که نمره‌ منفی‌ گواهینامه این افراد به ۳۰ برسد، به مدت سه ماه از رانندگی محروم خواهند شد. بدین ترتیب آنان نمی توانند به سفرهای تابستانی بروند.

وی افزود: این افراد پس از پایان مدت محرومیت با پرداخت چهارصدهزار ریال جریمه نقدی مجددا می‌توانند اجازه رانندگی دریافت کنند. از سوی دیگر این دسته از رانندگان چنانچه در مرحله بعد بر اثر ارتکاب تخلفات جدید ۲۵ نمره منفی دریافت کنند، گواهینامه آنها به مدت ۶ ماه ضبط و پس از آن با پرداخت ششصدهزار ریال مجوز رانندگی می‌گیرند.

به گزارش ایرنا، سردار مومنی با بیان اینکه در صورتی که رانندگان مذکور مجددا بر اثر ارتکاب تخلفات جدید ۲۰ نمره منفی دریافت کنند، گواهینامه آنان باطل خواهد شد،گفت: این گونه افراد بعد از یک‌سال برابر مقررات و پس از طی دوره آموزشی و پرداخت یک میلیون ریال جریمه اجازه رانندگی مجدد می‌گیرند.

به گفته وی پلیس در تابستان امسال بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته اجازه نخواهد داد که معدود رانندگان پرخطر جان سایر رانندگان قانونمند را به خطر بیاندازند.