برخورد با ۲ میلیون راننده حادثه‌ساز در تهران

سردار حسین رحیمی  با اشاره به اینکه “بهبود رفتار ترافیکی” شعار امسال پلیس راهور تهران است، افزود: بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون با حدود دو میلیون راننده‌ای که تخلفات حادثه‌ساز و رفتارهای مخاطره‌آمیز داشتند، برخورد شد.

خلافی خودرو

توقیف ۵۰ هزار خودرو رانندگان پرخطر تهرانی در سال جاری
محرومیت ۶۵۸ راننده متخلف تهرانی از رانندگی

وی با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۶۰ هزار خودروی رانندگان متخلف در سال جاری توقیف و روانه پارکینگ‌ها شد افزود: از این تعداد ۵۰ هزار خودرو مربوط به رانندگان پرخطر بوده است.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از انجام تست سلامت ۷۲۳ راننده‌ای که بیش از ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت در بزرگراه‌های تهران می‌راندند و یا دو تخلف همزمان حادثه‌ساز داشتند، خبر داد و گفت: بر این اساس ۶۳۰ راننده مرد و ۲۸ راننده زن، بین یک تا شش ماه از رانندگی محروم شدند. از سوی دیگر گواهینامه بیش از ۹۰ راننده که بالای ۳۰ نمره منفی داشتند نیز در این مدت ضبط شده است.

برخورد با حدود ۵۶۰ هزار خودرو به دلیل سرعت غیرمجاز و نبستن کمربند ایمنی
جریمه ۱۲۰۰ خودرو به دلیل عبور از خط اضطراری تونل‌های پایتخت

وی از برخورد با حدود ۵۶۰ هزار خودرو به دلیل سرعت غیرمجاز و به همین میزان به دلیل نبستن کمربند ایمنی در سال جاری خبر داد و گفت: در عین حال در این مدت با ۱۳۰ هزار خودرو به دلیل تجاوز به گذرگاه عابر پیاده، یکصد هزار مورد توقف دوبله، ۴۰ هزار مورد ورود ممنوع، ۱۴ هزار مورد عبور از چراغ قرمز، پنج هزار مورد به دلیل انجام حرکات مارپیچ، چهار هزار مورد انجام حرکات نمایشی و دو هزار و ۳۰۰ مورد حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها برخورد شده است.
رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به این که در سال جاری با ۲۴۰ هزار موتورسیکلت سوار به دلیل عدم استفاده راکب یا ترک‌نشین آنها از کلاه ایمنی برخورد شده است افزود: در عین حال در این مدت با ۱۷۰ هزار راننده نیز به دلیل صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی برخورد شده است.
رحیمی با اشاره به اینکه در سال جاری با حدود ۱۰۰ هزار راننده‌ای که نسبت به خوردن و آشامیدن در حین رانندگی اقدام کرده بودند برخورد شده است تصریح کرد: در عین حال ۲۲ هزار راننده‌ای که نسبت به پرتاب زباله و ضایعات به معابر پایتخت اقدام کرده بودند نیز اعمال قانون شدند.
وی از فعال‌‌سازی دوربین‌های عبور از خط اضطراری تونل‌های پایتخت خبر داد و به ایسنا گفت: تنها طی ۲۰ روز گذشته، یکهزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو به دلیل استفاده غیرمجاز از خط اضطراری تونل‌های پایتخت جریمه شدند.

طرح ویژه پلیس راهور تهران برای تعطیلات آتی

برخورد با تخلفات حادثه‌ساز در دستورکار جدی پلیس راهور پایتخت در تعطیلات عید فطر
طرح ترافیک و زوج و فرد در روز شنبه از ساعت ۷ تا ۱۶ در پایتخت اجرا می‌شود

رحیمی با اشاره به اینکه پلیس تدابیر ویژه‌ای برای برخورد با تخلفات رانندگان، خصوصا در معابر بزرگراهی در تعطیلات آتی دارد تصریح کرد: برابر ابلاغیه صورت گرفته تمامی نیروهای پلیس پایتخت در آماده‌باش کامل قرار دارند از سوی دیگر علاوه بر دوربین‌های ثابت ثبت تخلف سرعت، تعداد قابل توجهی دوربین‌های سیار نیز بکارگیری خواهد شد تا در بخش‌هایی از بزرگراه‌های تهران که فاقد پوشش سیستم‌های هوشمند کنترل سرعت هستند و یا تخلف سرعتی در آنها زیاد است با متخلفان برخورد کنند.
وی از بکارگیری ۱۵ دستگاه دوربین عبور از چراغ قرمز و استفاده از دوربین‌های کنترلی مستقر در مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور تهران برای برخورد با تخلفات در تعطیلات آتی خبر داد و گفت: در کنار این امر استفاده از تیم‌های ویژه‌ کنترل نامحسوس و بازرسان نامحسوس در تعطیلات آتی برای برخورد با تخلفات رانندگان و برخورد جدی با تخلفات شبانه و حادثه‌ساز، خصوصا تخلفات کامیون‌ها نیز در دستور کار ماموران پلیس راهور تهران قرار دارد.
رییس پلیس راهور تهران در خصوص اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد در روز شنبه نیز گفت: با توجه به پیش‌بینی بار ترافیکی در هسته مرکزی شهر همچنان طرح ترافیک و زوج و فرد در روز شنبه از ساعت ۷ تا ۱۶ در پایتخت اجرا می‌شود.
وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود در تعطیلات آتی خلوتی قابل توجهی را در معابر تهران خصوصا معابر بزرگراهی شاهد باشیم، در پایان از رانندگان خواست همانند همیشه با همکاری خوب خود از بروز حوادث احتمالی پیشگیری کنند.