قانون زوج و فرد از درب منازل راه حل منطقی نیست

6582821-240x180-cropped

خبرگزاری تسنیم: رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به غیرمنطقی و نسنجیده بودن طرح سراسری زوج و فرد از درب منازل، آن را مُسکّنی مقطعی و مغایر با حقوق شهروندی دانست و گفت: تا چند روز می شود به مردم تکلیف کرد که خودروهای خود را از منزل خارج نکنند؟!
سرهنگ سیدتیمور حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم ، در خصوص اجرای طرح سراسری زوج و فرد از درب منازل به دنبال افزایش آلودگی هوای پایتخت اظهار داشت:‌ با توجه به اینکه در سال‌های اخیر پیشنهاد اجرای طرح زوج و فرد سراسری و از درب منزل، در این فصل از سال ارئه می‌شود ولی تا امروز پیشنهادی برای اجرای این طرح در سال جاری و در روزهای آینده ارائه نشده است.

داستان تکراری آلودگی هوا مثل داستان نمایشگاه بین‌المللی است

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت با تاکید بر اینکه اجرای طرح سراسری زوج و فرد از درب منازل، راهکاری منطقی نیست، گفت: متاسفانه داستان آلودگی هوای تهران در فصل سرما به یک موضوع تکراری تبدیل و مثل داستان نمایشگاه بین‌المللی شده است که هر سال با آغاز به کار این نمایشگاه عنوان می‌شود باید مکان مناسبی برای نمایشگاه درنظر گرفت و انتقاد از مکان فعلی بالا می‌گیرد، ولی بعد از مدتی به دست فراموشی سپرده می‌شود و مجدداً سال بعد این مباحث آغاز می‌شود.

اجرای طرح سراسری زوج و فرد از درب منازل راهکار سنجیده‌ای نیست

وی با بیان اینکه منبع آلودگی هوای تهران مشخص و معلوم است و باید راهکاری دائمی و جدی برای آن به اجرا درآید، افزود: اجرای طرح سراسری زوج و فرد از درب منازل کار سنجیده‌ای نیست و تنها می‌تواند یک مُسکّن مقطعی باشد و باید پذیرفت که راهکاری برای حل آلودگی هوای تهران نیست.

حسینی با اشاره به ثمربخش نبودن اجرای این طرح با توجه به شرایط فعلی، خاطرنشان کرد: علاوه بر نسنجیده بودن و مقطعی بودن این طرح، با توجه به اینکه اجرای این طرح نیز به صورت فیزیکی و با بهره‌گیری از نیروی انسانی انجام می‌شود، لذا نمی‌تواند با دقت و ظرافت کامل انجام شود.

طرح زوج و فرد از درب منازل مغایر با حقوق شهروندی است

رئیس پلیس راهور پایتخت اجرای این طرح را مغایر با حقوق شهروندی دانست و افزود: در ثانی تا چند روز می‌شود مردم را موظف به عدم استفاده از خودروهای شخصی کرد و به آن‌ها تکلیف کرد که حق ندارند خودروی خود را از منزل خارج کنند؟! ما در قبال این تکلیفی که بر دوش مردم قرار می‌دهیم چه امکانات، پیشنهاد و آلترناتیوی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهیم؟!

نگاه تکلیف‌مدارانه صرف به مردم صحیح نیست

وی گفت: باید به این موضوع توجه داشت که نگاه به مردم نباید نگاهی متکی بر تکلیف مداری صرف به آن‌ها باشد و نگاه تکلیف مدارانه صرف به مردم، یک نگاه صحیح نیست.