بازسازی اتوبوس های فرسوده ناوگان حمل و نقل عمومی

بازسازی اتوبوس های فرسوده ناوگان حمل و نقل عمومی

خبرگزاری آریا- سهم ایران خودرو دیزل در بازار خودرو‌های تجاری و سنگین بیش از پنج برابر است؛ این افزایش در بازه زمانی ۱۲ ماه محقق شده است.
به گزارش خبرگزاری آریا از گروه صنعتی ایران خودرو، سهم ایران خودرو دیزل در بازار خودرو‌های تجاری و سنگین از سه و نیم درصد در سال ۹۶ به حدود ۱۶ درصد در سال ۹۷ رسیده که بیش از پنج برابر است؛ این افزایش در بازه زمانی ۱۲ ماه محقق شده است.
مهدی یونسیان با بیان این که تولید سال ۹۷ در مقایسه با پارسال بیش از ۷۰ درصد رشد داشته افزود: ظرفیت سالانه ایران خودرو دیزل، ۳۰ تا ۳۵ هزار دستگاه است که در حال حاضر به دلیل برخی مشکلات بهره برداری از همه این ظرفیت امکانپذیر نیست.
وی برنامه تولید امسال ایران خودرو دیزل را تولید ۴ هزار دستگاه خودرو اعلام کرد و گفت: انواع کامیون، کشنده، کامیون سبک، پیکاپ، ون، مینی بوس و اتوبوس در سبد تولیدات این شرکت قرار دارند.
یونسیان تصریح کرد: ایران خودرو دیزل تنها شرکت ایرانی است که توان تولید انوع محصولات تجاری و سنگین و نیمه سنگین باری و مسافری را به صورت هم زمان دارد.
وی بازسازی اتوبوس‌های فرسوده را از برنامه‌های مهم این شرکت عنوان کرد و گفت: با توجه به نبود بودجه کافی برای نوسازی و خرید اتوبوس از سوی شرکت اتوبوسرانی، ایران خودرو دیزل بازسازی اتوبوس‌های فعلی ناوگان اتوبوسرانی را در دستور کار قرار داده است.
مدیرعامل ایران خودرو دیزل، صرفه اقتصادی و صرفه جویی در منابع مالی را از مزایای این اقدام دانست و افزود: بازسازی اتوبوس و تبدیل آن از شرایط فرسودگی و آلایندگی بالا به خودروی دارای استاندارد آلایندگی یورو ۳ و ۴ بودجه‌ای کم‌تر از یک سوم خرید اتوبوس نو نیاز دارد که ایران خودرو دیزل با توجه به محدودیت منابع مالی و مشکلات نقدینگی این روش را در دستور کار قرار داده است.
یونسیان ادامه داد: درحال حاضر همکاری‌هایی را با شهرداری‌های برخی شهر‌ها برای اجرای این پروژه آغاز کرده ایم.
وی با تاکید بر این که توان خرید و نوسازی مینی بوس و اتوبوس در شرکت‌های خصوصی وجود ندارد توان نوسازی در این بخش توسط ایران خودرو دیزل را سالانه دوهزار دستگاه عنوان کرد و گفت: اتوبوس شهری در اقتصاد و ساختار حمل و نقل ایران به گونه‌ای است که نوسازی آن نیازمند حمایت مستقیم دولت و اختصاص بودجه و تسهیلات مناسب است.
یونسیان واردات اتوبوس کارکرده را اقدامی غیرتخصصی و عجولانه خواند و اظهار داشت: هر اتوبوس وارداتی دست دوم نیازمند شبکه خدماتی، ابزار مخصوص، آموزش نیروی انسانی و قطعات یدکی است که مستلزم سرمایه گذاری سنگین و قابل توجهی است.
وی اضافه کرد: بازسازی اتوبوس‌های فرسوده علاوه بر هزینه بسیار کم‌تر از واردات دست دوم، شبکه خدماتی مناسبی نیز در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد.
یونسیان گفت: اتوبوس‌های بازسازی شده تا ۱۲ ماه از مزایای گارانتی نیز بهره مند می‌شوند.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *