پارک لاله میزبان دوچرخه سواران در روز جهانی دوچرخه

پارک لاله میزبان دوچرخه سواران در روز جهانی دوچرخه

خبرگزاری آریا- ۱۳ خرداد ماه، روز جهانی دوچرخه به پیشنهاد کشور ترکمنستان در سازمان ملل مورد تصویب قرار گرفت و هر ساله این روز در بیش از ۱۷۰ کشور گرامی داشته می شود.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از شهرنوشت، دو روز گذشته پارک لاله تهران میزبان تعداد زیادی از دوچرخه سواران به مناسبت روز جهانی دوچرخه بود. خیل عظیمی از دوچرخه سواران مبتدی و حرفه ای به مناسبت این روز دور هم جمع شدند تا این روز جهانی را گرامی دارند.
از جمله مهمانان این مراسم، مرضیه حصاری مدیرکل دفتر حمل و نقل ترافیک سازمان دهداری ها و شهرداری ها بود. وی گفت: علاوه بر تهران، تعداد زیادی از شهرهای کشور از جمله قزوین، رشت و مشهد در پویش روز جهانی دوچرخه شرکت کردند. یکی از مهمترین اهداف و برنامه های دفتر حمل و نقل ترافیک سازمان دهداری ها و شهرداری ها، حمایت از سمن ها و تشکل های مردمی برای گسترش فرهنگ دوچرخه سواری است.
از دیگر مهمانان ویژه این مراسم، آرش حسینی میلانی عضو شورای اسلامی شهر تهران بود.  به گفته میلانی کمتر از یک درصد از سفرهای شهری با دوچرخه صورت می گیرد. این در حالی است که بر اساس افق برنامه پنج ساله سوم شهر تهران می بایست ۱٫۵ درصد از سفرهای شهری با دوچرخه انجام شود.
 وی افزود: از گام های مهم حرکت به سمت شهر انسان محور، توسعه حمل و نقل عمومی و حتی دوچرخه سواری است. یکی از مهمترین تاکیدات شورای شهر این است که این گونه مراسم به صورت نمادین برگزار نشود و دوچرخه به عنوان یکی از مدهای حمل و نقل عمومی در دسترس شهروندان باشد . البته گام های ابتدایی برای تلفیق دوچرخه با سیستم حمل و نقل عمومی برداشته شده که از جمله آن می توان به ایجاد تمهیداتی جهت حضور دوچرخه سواران در ایستگاه های مترو اشاره کرد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: در شرایطی که تهران با معضل آلودگی هوا و محیط زیست دست و پنجه نرم می کند، توسعه حمل و نقل عمومی پاک از جمله ترویج فرهنگ دوچرخه سواری می تواند نقش پررنگی در حل این معضلات ایفا کند. البته شهرداری تهران با توسعه مسیرهای دوچرخه سواری ایمن و استاندارد در پارک ها و تفرجگاه ها و حتی تعدادی از معابر شهری، در کنار سرمایه گذاری کافی می تواند گام مهمی برای گسترش فرهنگ استفاده از دوچرخه بردارد.
 میلانی همچنین درباره سه شنبه های بدون خودرو و استفاده شهردار تهران از دوچرخه گفت: معتقدم برای تحقق شعار شهر انسان محور می بایست مسئولین شهری ابتدا خود پیشگام باشند. در این رابطه تعدادی از اعضای شورای شهر نیز به پویش سه شنبه های بدون خودرو پیوسته اند.
رییس کمیته محیط زیست شورای شهر در پایان افزود: ایمن سازی مسیرهای دوچرخه از دغدغه های شورای شهر است و لازم است همزمان با طراحی و قبل از تصمیم گیری برای اجرای مسیرهای جدید، نظرسنجی مردمی و ارزیابی آثار اجتماعی حتما مدنظر قرار گیرد.
علاوه بر مسئولین شهری، محمد دلاوری و آناهیتا همتی و دیگر چهره های فرهنگی و اجتماعی نیز در مراسم روز جهانی دوچرخه سواری در کنار دوچرخه سواران حضور داشتند و در پایان بیانیه این روز قرائت شد.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *