طرحهای جامع توسعه کلانشهرها فاقد پیوست ترافیکی است

طرحهای جامع توسعه کلانشهرها فاقد پیوست ترافیکی است

خبرگزاری آریا- نخستین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای کلانشهر ها و مراکز استان ها در شورای شهر تهران برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری آریا، محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای اسلامی شهر تهران در این نشست که با حضور مرتضی الویری رییس شورای عالی استان ها و جمالی نژاد معاون عمرانی وزارت کشور برگزار شد با بیان اینکه این نشست نخستین نشست مشورتی روسای کمیسیون های شهر سازی شوراهای مراکز استان ها در دوره پنجم است، اظهار کرد: همانطور که می دانید عمده چالش ها و مشکلات موجود در حوزه شهرسازی و معماری در کلانشهرها عبارتند از ضعف برنامه های توسعه شهری و نظارت بر آنها، فرسودگی شهری ، تلاطم بازار مسکن و شکل گیری اسکان غیر رسمی، کیفیت نازل ساخت و سازها و ضعف در اجرای ضوابط و مقررات، پراکنده رویی شهری و دست اندازی به حریم شهر ها ، سیما و منظر شهری نامناسب.
رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه  یکی از مشکلات اصلی کلان شهر های ما به خصوص تهران و برخی از مراکز استان ها تقلیل دادن موضوع شهرسازی به معماری و باز هم در توسعه شهری تقلیل دادن حوزه معماری به بارگذاری است، گفت: یعنی ما در توسعه شهرها، طرح جامع را عمدتا به طرح تفصیلی تنزل دادیم و سپس طرح تفصیلی را هم به روشی برای ایجاد درآمد برای شهرداری و مدیریت شهری تبدیل کرده ایم که نتیجه آن همین وضعیت بغرنجی است که مشاهده می کنیم.
وی افزود: این موضوع سبب شده تا معاونت های شهرسازی به سان قلک در شهرداری ها دیده شوند و منبع درآمد شهرداری ها باشند که این نگاه باید اصلاح شود.
هاشمی با بیان اینکه شهرسازی و توسعه شهر باید به عنوان یک موضوع و مساله جامع در نظر گرفته شود و باید معیار هایی در آن نقش ایفا کند که بیشترین اثر را در زیست شهری شهروندان دارد، اضافه کرد: به طور نمونه حمل و نقل عمومی یکی از موثرترین عوامل در طراحی شهری و توسعه شهری است به نحوی که تی او دی یا توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی امروز یکی از پارادایم های اصلی توسعه شهری محسوب می شود و دیگر سخن گفتن از توسعه و بهسازی و بهبود شهری بدون توجه به حمل و نقل عمومی معنایی ندارد.
رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: اما ما در عمل و طی دهه های گذشته کمتر به این موضوع توجه کرده ایم و مشاهده می کنیم که طرح های جامعی که برای کلان شهر ها تهیه شده، عموما فاقد پیوست ترافیکی و مدل حمل و نقل  علمی است و وضعیت در اسناد پایین دستی حتی تنزل هم می یابد و مشاهده می کنیم که طرح های تفصیلی، به نقشه راه ایجاد درآمد برای مدیریت شهری تبدیل می شوند و با تراکم فروشی در نقاطی که اکثرا اشباع هستند،  بدون توجه به موضوع حمل و نقل و ترافیک و سایر وجوهی که باید در توسعه شهر در نظر گرفته شود تنها از زاویه درآمد زایی به موضوع نگاه می کنند.
هاشمی افزود: امروزه شهرهای ما سعی می کنند پسماند را از شهر خارج کنند و می بینیم در شهر تهران نیز این امر صورت می گیرد این در حالی است که در شهری مانند وین هر منطقه پسماند خود را در همان منطقه جمع آوری، جدا سازی و تبدیل به انرژی های پاک می کند. طوری که حمل زباله در این شهر بسیار کم صورت می گیرد. لذا مشاهده می شود ما در طرح های جامع نیاز به پیوست پسماند هم داریم.‬
رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه توسعه شهر ها را باید مبتنی بر طرح های انسان محور طراحی کنیم تصریح کرد: باید به پیوست های مختلف توجه شود و شهر سازی این نباشد که فقط برای پلاک ها و نحوه بارگذاری تصمیم گیری شود.
هاشمی با بیان اینکه در شهرها طبیعتا تقاضا برای خرید تراکم و توسعه شهر در مناطق مرغوبتر، تازه ساز و گرانقیمت شهر  بیش از مناطق فرسوده و نیازمند به بازآفرینی شهری است، افزود: به همین علت ما شاهد اشباع و فقط اشباع شدن برخی مناطق از سرمایه صنعت ساختمان و بی رونقی و رکود نوسازی در بخشی از مناطق شهری که اتفاقا به نوسازی نیاز دارند هستیم. هر زمانی هم که اقتضا کند همین طرح های تفصیلی برای درآمد زایی دور زده شده و تغییر می کند تا عملا شاهد گسترش افقی و عمودی بدون ضابطه شهر ها باشیم.
هاشمی با تاکید بر اینکه باید توان انجام نیمی از سفرهای درون شهری از طریق سیستم حمل و نقل عمومی را فراهم آوریم، اضافه کرد: بر این اساس مناطقی که در اولویت توسعه قرار دارند در راستای شبکه حمل و نقل عمومی انبوه بر ایجاد شود و سپس در نقاطی که کریدور های اصلی حمل و نقل عمومی، ظرفیت تامین نیاز دارند، سفر ایجاد کنیم که تجربه احداث مجتمع های ایستگاهی که به نوعی هم براورنده نیاز به احداث مال ها و مجتمع های تجاری تفریحی و خدماتی را پاسخ می دهد و هم با فروش تراکم مثبت هزینه توسعه حمل و نقل را تامین می کند، تجربه موفقی در تهران بوده که قابل استفاده برای کلانشهر هاست.
رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود در نخستین اجلاس کمیسیون های شهرسازی کلان شهرها گفت: اگر ما نگاه درستی و نه صرفا متکی بر درآمد زایی به شهرسازی داشته باشیم می توانیم با ایجاد مزایا و جذابیت در بافتهای فرسوده از طریق تامین زیر ساخت های مناسب شهری و امتیازات شهرسازی در بافتهای فرسوده، سرمایه های صنعت ساخت و ساز را به جای تمر کز در بافت های گران و مرغوب شهری به این مناطق سوق دهیم.
وی خاطرنشان کرد: کارکرد این نشست های تخصصی در به اشتراک گذاشتن تجربیات و دانش های ضمنی و هم اندیشی در جهت تدوین راهکارهای بهبود در عملکرد مدیریت شهری و شهرسازی است.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *