افزایش مشارکت شهروندان در پرداخت عوارض خودرو در سال ۹۷

افزایش مشارکت شهروندان در پرداخت عوارض خودرو در سال 97

خبرگزاری آریا- مدیر کل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران گفت: میزان پرداخت عوارض خودرو در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل به میزان ۲۰ درصد رشد کیفی (مبلغ) و به جهت کمی ۱۲ درصد (تعداد خودرو) رشد داشته است.
به گزارش خبرگزاری آریا، برای توسعه حمل و نقل عمومی و ارتقاء درآمدهای پایدارشهری، شهروندان تهرانی هر ساله موظف به پرداخت عوارض خودروی خود هستند. ناظران شهری معتقداند این اقدام مدیریت شهری را در ارائه خدمات مطلوب تر به شهروندان یاری می کند. وحید عرب مدیر کل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران درباره محاسبه، نحوه پرداخت و تسهیلات پرداخت عوارض خودرو توضیحاتی داده است.

چه خودروهایی در تهران باید عوارض پرداخت کنند و ملاک پرداخت بر اساس  کدام قوانین بالادستی است؟
با توجه به یکسان بودن بهای عوارض خودرو در سراسر کشور و به استناد بند (ب) ماده ۴۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالک خودرو می تواند عوارض خودرو را براساس مبلغ اعلامی خودروها توسط سازمان امور مالیاتی پرداخت کند و مطابق بند (ب) ماده ۴۶  قانون مزبور، شهروندان لازم است، عوارض سالیانه خودرو تحت مالکیت خویش را به حساب شهرداری محل واریز کنند.

نحوه محاسبه عوارض خودرو در سال ۱۳۹۸ چگونه است( هم خودروهای داخلی و هم وارداتی)؟
عوارض خودروهای سواری و وانت دوکابین به استناد قوانین مالیات بر ارزش افزوده، بر مبنای ۱٫۵ در هزار قیمت فروش کارخانه (خودرو های داخلی) و یا ۱٫۵ در هزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن ها (خودرو های وارداتی) محاسبه می شود.
ضمناً از خودروهای وانت تک کابین،کامیونت، کامیون و تریلر که دارای پلاک انتظامی تهران هستند، بر اساس مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و درچارچوب دریافت عوارض محلی، به میزان یک در هزار ارزش خودرو عوارض سالیانه محاسبه و دریافت می شود. همچنین ارزش‌گذاری قیمت کلیه خودروها توسط سازمان امور مالیاتی به شهرداری ها اعلام می شود.

پرداخت عوارض خودرو در سال ۹۸ چگونه است و به چه روشهایی امکان پذیر است؟
از طریق مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر (وابسته به شهرداری) و دفاتر پیشخوان خدمات دولت، از طریق سامانه اینترنتی شهرداری تهران (Tehran.ir) همچنین  ثبت نام در سامانه تهران –من (my.tehran.ir).   

 پرداخت نکردن عوارض خودرو چه جرایمی را به دنبال دارد؟
نظر به بند (الف) ماده ۴۲ قانون مالیات برارزش افزوده در صورتی که عوارض خودرو در سال مورد نظر پرداخت نشود یا کمتر از میزان مقرر پرداخت شده باشد علاوه بر پرداخت عوارض و مابه التفاوت آن، مشمول جریمه ای به میزان دو درصد در ماه (۲۴درصد)، نسبت به عوارض پرداخت نشده و مدت تاخیر است و این جریمه غیر قابل بخشودگی است.

میزان استقبال شهروندان در پرداخت عوارض سال گذشته چگونه بوده است؟
میزان پرداخت عوارض خودرو در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل به میزان ۲۰ درصد رشد کیفی (مبلغ) و به جهت کمی ۱۲ درصد (تعداد خودرو) رشد داشته که این مهم به دلیل بهبود نظام وصول و اطلاع رسانی شهرداری تهران از طریق محیطی و مجازی و همچنین ارسال پیامک به تلفن همراه مالکین خودروهای بدهکار با پلاک انتظامی تهران میسر شده است. حال آنکه بهای عوارض خودرو در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل آن بر اساس جدول های ارزشیابی سازمان امور مالیاتی تغییرات قابل توجهی نداشته است.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *