پیام های آموزنده واقعه عاشورا بر چهره شهر نقش بست

پیام های آموزنده واقعه عاشورا بر چهره شهر نقش بست

خبرگزاری آریا- هر ساله با شروع محرم تمام کوچه ها و خیابان های شهرهای ایران سیاه پوش و آماده عزاداری برای اباعبدالله حسین (ع) می شوند به طوری که با قدم زدن در خیابان ها و دیدن تکایا و حسینیه ها به خوبی می توانید حال و شور حسینی را در شهر ببینید؛ الم، بیرق سیاه، ایستگاه های صلواتی و تکیه های بزرگ و کوچک. شهرداری تهران نیز با انجام اقداماتی حال و هوای ویژه تری را به شهر بخشیده و شهر را به نام امام حسین (ع) مزین کرده است.
به گزارش خبرگزاری آریا، در محرم امسال ۴۰ اثر گرافیکی از میان بیش از ۴۰۰ اثر انتخاب شد و به اکران عمومی در آمد. سازمان زیباسازی شهر تهران سالهاست در ایام محرم طرح هایی را با موضوع تاسوعا و عاشورا در سطح شهر تهران اکران می کند.
برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه ۲ مردادماه امسال فراخوانی برای شرکت در کارگاه ۳ روزه داده شد و هنرمندان از سراسر کشور با ارسال ۵ اثر گرافیکی در این‌ کارگاه شرکت کردند، می گوید: تعداد آثار طراحی شده در این کارگاه با موضوع محرم، ۴۲۴ اثر بوده که از این تعداد ۱۴۳ اثر انتخاب شد.
وی ادامه می دهد: در این میان طرح‌ها، آن دسته که قابلیت بهتری برای اکران داشتند، انتخاب شدند. البته طرح های ارائه شده توسط هنرمندان شرایط داوری را برای اساتید بسیار سخت کرده بود.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه امسال علاوه بر موضوعاتی که از کارگاه (ورکشاپ) محرم به دست آمد، عباراتی دربردارنده پیام‌های آموزنده از مقاتلی مانند کتاب «الارشاد» شیخ مفید که محل استناد هم هست، انتخاب شد تا در شهر نقش ببندد، اضافه می کند: امسال با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در بحث استناد و روضه خوانی، خواستیم مردم بدانند که منابع استناد چه منابعی هستند. در این طرح پیام‌های آموزنده از احادیث امام حسین(ع) براساس اسناد و معنای مفهومی‌ مورد توجه قرار گرفته‌اند تا برای مردم نقش کاربردی داشته باشند.
امسال اولین سالی است که این طرح اجرا می‌شود و بازخوردها نیز مثبت بود؛ شهروندان از این طرح استقبال کرده اند و همین طور مداحان و عاشقان اباعبدالله‌الحسین(ع) به اهمیت پرداختن به این موضوع اشاره کرده اند.
به گفته ضرغامی به طور کلی ۱۴ جمله انتخاب شده که این جملات به صورت پرتابل، بنر، عرشه و شکل‌های دیگر سازه های تبلیغاتی در بیش از ۱۰۰ نقطه از شهر تهران نصب شدند. این جملات از کتب مقتل یعنی کتبی که به واقعه عاشورا پرداخته‌اند، انتخاب شده‌ بودند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از شهرنوشت، اگرچه سازمان زیباسازی شهر تهران تنها به نصب المان های مرتبط با محرم اکتفا نکرد و علاوه بر تبلیغات فرهنگی و محیطی، با استفاده از پرچم های سیاه، شهر را سیاهپوش کرده بود.
دهه اول محرم امسال هم در حالی به پایان رسید که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در میدان ولیعصر (عج) نورپردازی و نورپردازی لیزری روی ساختمان ایرانیان و سینما آفریقا انجام شد؛ آنچه روی دیوارها پخش شد کلمات و جمله‌های مربوط به مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی بود.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *