زمان بهره برداری از متروی هشتگرد با حضور رئیس جمهور

زمان بهره برداری از متروی هشتگرد با حضور رئیس جمهور
خبرگزاری آریا- وزیر راه گفت : با افتتاح مترو هشتگرد گام بزرگی در جهت استفاده از قطار به جای خودرو در کلانشهر تهران برداشته می شود.
به گزارش خبرگزاری آریا، وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه مترو هشتگرد تاپایان هفته افتتاح می شود، اظهار  داشت: با افتتاح مترو هشتگرد گام بزرگی در جهت استفاده از قطار به جای خودرو در کلانشهر تهران برمی داریم.
محمد اسلامی افزود: امروز دومین مرحله بهره برداری از انواع ناوگان ریلی ساخت داخل بود و این امر بیانگر این است که در ایران ظرفیت‌های متنوعی وجود دارد.
وی گفت: ۸ شرکت، محصولات ریلی واگن و لکوموتیو تولید می‌کنند و اگر ارتباط منطقی بین تولید، بخش خصوصی و راه آهن ایجاد شود، هیچ تولیدکننده‌ای بدون سفارش نخواهد ماند.
اسلامی بیان کرد: تحریم‌ها با حداکثر توان خود برای توقف کشور تلاش کرد که نه تنها بی فایده بود، بلکه باعث رشد و‌ توانمندسازی تولیدکنندگان کشور شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اقدام امروز، اقدام راهبردی و سیاست پابرجاست و از همه دستگاه‌هایی که حمایت کردند تشکر می‌کنم.

وی افزود: حمایت تولیدکنندگان از طریق تبصره ۱۲ بعد از سال‌ها پیام مهم و ارزشمندی دارد و امیدوارم تبصره ۱۸ هم هرچه بیشتر عملیاتی‌ شود.
اسلامی با اشاره به اینکه ریل باس برای قطار‌های حومه‌ای ضرورت است، گفت: به علت ترافیک و آلودگی هوا در کلانشهر‌ها باید تولید ریل باس ادامه یابد.
وی در پایان در جمع خبرنگاران درباره خریدو فروش کد رهگیری طرح اقدام ملی مسکن گفت: خرید و فروش غیرقانونی است و در صورت تخلف کد ملی فرد از سامانه حذف می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی:
هزار میلیاردتومان هزینه احداث خط متروی هشتگرد
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه متروی کرج- هشتگرد به زودی و با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری می‌رسد، گفت: متروی کرج- هشتگرد به طول ۲۶ کیلومتر است و ظرفیت جابه جایی ۲۵۰ هزار مسافر را دارد.
حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید در باره جزئیات افتتاح خط متروی کرج- هشتگرد گفت: طرح هم اکنون در مراحل نهایی قرار دارد و تست‌های آن در حال اتمام است که به زودی خط متروی کرج- هشتگرد با حضور رییس جمهوری به افتتاح می‌رسد.
مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید با اشاره به اینکه خط متروی هشتگرد ۲۶ کیلومتر طول دارد، ظرفیت این خط مترو را جابه جایی ۲۵۰ هزار مسافر در روز عنوان کرد و افزود: امیدواریم با افتتاح این خط، امکان حمل ونقل سریعتر، ایمن‌تر و ارزان‌تر برای شهروندان هشتگرد، کرج و تهران برقرار شده و جذابیت سکونت در این منطقه افزایش یابد. درعین حال امید است افتتاح این خط، به بازار مسکن منطقه کلانشهری تهران کمک کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: این طرح از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و احداث آن هشت سال به طول انجامید. اگرچه کار بسیار پیچیده، هزینه بر و زمان بر است و به تست‌های مختلفی نیاز دارد، اما خوشبختانه در یکسال اخیر با حمایت‌هایی که مجموعه دولت و وزیر راه و شهرسازی داشته است، فرآیند کار سرعت گرفته و به زودی این طرح به بهره برداری می‌رسد.
به گفته طاهرخانی، احداث و تکمیل متروی هشتگرد تاکنون هزار میلیارد تومان هزینه داشته است.
این مقام مسئول در عین حال خاطرنشان کرد: این خط از مترو دو ایستگاه دارد، یک ایستگاه در شهر جدید هشتگرد قرار دارد و بزرگترین ایستگاه روسطحی کشور با ۲۲ هزار مترمربع است تا بتواند شهروندان شهر جدید هشتگرد و منطقه پیرامونی را تحت پوشش قرار دهد.
طاهرخانی افزود: سکویی نیز در میانه مسیر در محل شهر‌های گلسار، کوهسار و شرکت ماموت پیش بینی شده است که این بخش در حال ساخت است و بعد‌ها اضافه خواهد شد تا مسافرگیری داشته باشد. این خط در ادامه خط پنج متروی تهران است که از صادقیه و گل شهر عبور می‌کند.
کاهش آلودگی تهران و کرج با بهره برداری از متروی هشتگرد
وی در خصوص مزایای این خط مترو گفت: بخشی از آلودگی کلانشهر‌های تهران و کرج ناشی از حمل و نقل شخصی از حومه به مرکز است که امیدوار هستیم با جذب مسافری که در این خط به ویژه از حومه‌های کلانشهر‌های تهران و کرج انجام می‌شود، علاوه بر مزایای اقتصادی، شاهد کاهش آلودگی هوای کلان شهر‌های تهران و کرج باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پیش بینی افق طرح جابه جایی ۲۵۰ هزار مسافر است که می‌تواند در کاهش بار ترافیکی جاده‌های منتهی به شهر تهران و کاهش بار ترافیکی در اتوبان تهران-کرج- قزوین که روزانه ۲۲۰ هزار حمل و نقل شخصی در این اتوبان انجام می‌شود، بینجامد.
وی در ادامه در خصوص تاخیر بهره برداری از واحد‌های مسکونی مهر شهر جدید هشتگرد نیز توضیحاتی را ارایه و اعلام کرد: شهر جدید هشتگرد ۶۵ کیلومتر از تهران فاصله دارد و حمل و نقل آن متکی بر جاده با ترافیک‌های شدید است، افتتاح خط متروی هشتگرد می‌تواند به جذابیت سکونت در شهر جدید هشتگرد کمک کند و درعین حال موجب می‌شود تا مردم در منطقه کلانشهری تهران و کرج به اسکان در هشتگرد علاقمند شوند.
طاهرخانی با اعلام اینکه در بسیاری از شهر‌های پیشرفته دنیا توسعه حمل و نقل ریلی- حومه‌ای حتی بر توسعه شهری تقدم دارد، گفت: امیدوار هستیم افتتاح این خط به رونق بازار مسکن شهر‌های تهران و کرج هم کمک کند.
طاهرخانی در خصوص راه اندازی خط ریلی تیس-چابهار نیز گفت: شهر جدید تیس به عنوان نسل جدید شهر‌های جدید در حال احداث است. در احداث این شهر، سعی بر این است تا از تجارب گذشته درس بگیریم و یکی از اصلی‌ترین تجارب ایجاد سیستم حمل و نقل مناسب بین شهر جدید و کلانشهر مادر آن است. در این خصوص اقدامات زیربنایی نیز انجام شده و همزمان با شروع احداث شهر جدید تیس بحث احداث خط ریلی بین شهر جدید تیس و چابهار نیز در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تمهیداتی که اتخاذ می‌کنیم بتوانیم به اهداف مورد نظر در خصوص جمعیت پذیری دست پیدا کنیم.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *