تغییر در طرح ترافیک به صورت « شکلی و نرخی » در برنامه مسئولان !

تغییر در طرح ترافیک به صورت « شکلی و نرخی » در برنامه مسئولان !

خبرگزاری آریا- موضوع پرحاشیه طرح ترافیک در پایتخت این بار احتمالا با تغییرات همزمان شکلی و نرخی همراه خواهد بود .
به گزارش خبرگزاری آریا، یکی از موضوعات پرحاشیه در پایتخت طرح ترافیک است که مسئولان امر از آن به عنوان ابزاری برای  کاهش ترافیک و مقابله با آلودگی هوا یاد می کنند و برخی نیز معتقدند این کار  با هدف درآمدزایی برای شهرداری دنبال می شود و طرح ترافیک کارایی نداشته و هدف اصلی آن درآمدزایی است.هرچند این موضوع بارها از سوی مدیران شهری رد شده و معتقدند که  درآمد شهرداری با اجرای طرح جدید ترافیک کمترهم شده و هدف کاهش آلودگی هوا است.
اما به تازگی در خصوص تغییرات طرح ترافیک سخن به میان امده و لایحه پیشنهادی افزایش نرخ طرح ترافیک به شورای شهر ارسال شده است . اما در این میان موضوع دیگری هم مطرح است و آن تصمیم شهرداری برای گرانی ۴۰ درصدی نرخ طرح ترافیک است .
از سوی دیگر شورای شهری‌ها می‌گویند طرح ترافیک نیاز به اصلاحات دارد و افزایش نرخ باید بر اساس تورم سالیانه باشد.

نگاه پلیس به تغییر طرح ترافیک
درفرآیند علل وجوب تغییرات طرح ترافیک می توان به نظرات پلیس اشاره کرد که اخیرا توسط پلیس مطرح شد و آن  طولانی بودن ساعات طرح بود و سرانجام باعث شد شهرداری از مواضع خود کوتاه بیاید و یک ساعت از پایان ساعت طرح ترافیک را کاهش دهد.اما اکنون فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز از احتمال تغییر در طرح ترافیک پایتخت در سال آینده خبر داده است.
سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت دراین باره می گوید:جلسات کارشناسی ما در رابطه با بحث طرح ترافیک تهران و رفع معایب و نواقص و بررسی پیشنهادات زیادی که داده‌ایم شروع شده و این جلسات در حال برگزاری است.


وی با بیان اینکه امیدواریم با جمع بندی موارد، موضوع به شورای ترافیک تهران بیاید، گفت:در آنجا در مورد این طرح تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.
رحیمی درباره احتمال تغییر طرح ترافیک در سال آینده  گفته که یکسری ایرادها باید برطرف شود و ما هم کتبا اعلام کردیم و هم در جلسات کارشناسی که داشتیم این موضوعات را بیان کردیم.همانطور که گفتم این جلسات به طور مرتب میان کارشناسان پلیس راهور با کارشناسان معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری در حال برگزاری است.

نرخ طرح ترافیک
یکی از موضوعات در این رابطه نرخ طرح ترافیک است که مخالفانی هم دارد .در سال ۹۸ این نرخ حدود ۴۲ هزار تومان بود و شهروندان متقاضی با شرایطی همچون دارا بودن معاینه فنی برتر و قرار داشتن در محدوده طرح ترافیک از کاهش نرخ بهره مند می شدند و تردد در ساعات اوج و غیر اوج ترافیک هم از دیگر ملاک‌های مؤثر در میزان نرخ محسوب می‌شد اما امسال نیز برای تعیین نرخ آن اعضای شورا تا ۱۵ بهمن بایستی تکلیف عوارض از جمله نرخ عوارض طرح ترافیک سال ۹۹ را مشخص کنند که گفته می شود احتمالا طی ۳الی ۴ روز آینده نهایی می‌شود.

نرخ طرح به طور کلی تغییرات چندانی برای سال آینده ندارد
 از طرفی عمار سعیدیانفر،‌ مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری می گوید:نرخ طرح به طور کلی تغییرات چندانی برای سال آینده ندارد ولی موضوعاتی مانند رزروی شدن روزهای تردد برای سال ۹۹ در نظر گرفته شده است.او گفته که بر اساس پیشنهاد شهرداری نرخ پایه عوارض ورود به محدوده های ترافیکی از ٢٣ هزار تومان به ٢٨ هزار تومن در سال ٩٩  افزایش خواهد یافت.همچنین تخفیفاتی برای دارا بودن معاینه فنی برتر پیش‌بینی شده است.

طرح ترافیک رزروی ، برنامه جدید شهرداری
اما یوسف حجت سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برنامه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران را اینگونه عنوان می کند که  در سال آینده شکل ورود شهروندان به محدوده طرح ترافیک به شکل رزرو شده از پیش باشد.برای رزرو ورود به محدوده طرح ترافیک هر شهروند می‌تواند با ورود به تارنمای تهران من تاریخ ورود خود به محدوده را رزرو کند.
وی افزود: این طرح محدود به بازه زمانی مشخص نیست و هر شهروند می‌تواند حتی ۱۰ دقیقه قبل از ورود به محدوده ترافیکی رزرو ورود خود را انجام دهد.همچنین ما می‌خواهیم برای رعایت سقف تردد در محدوده طرح ترافیک، ورود در این محدوده را در سال آینده به شکل رزرو از پیش اجرا کنیم.
سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: اگر تعداد رزرو‌ها در روز برای ورود به محدوده طرح ترافیک بیش از سقف تعیین شده باشد، ما اجازه رزرو بیشتر به شهروندان نخواهیم داد. که البته اجرای این طرح (رزرو ورود به محدوده طرح ترافیک) منوط به تصویب آن در شورای شهر تهران است.

جزئیات طرح ترافیک تهران 98/ محدوده طرح ترافیک + ساعت طرح ترافیک

موافق گران کردن طرح ترافیک نیستیم
از سوی دیگر محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اعلام اینکه پیشنهاد و لایحه‌ شهرداری در این زمینه مبنی بر افزایش ۴۰ درصدی نرخ طرح ترافیک است می گوید:کمیسیون عمران و حمل و نقل چندان موافق این قضیه نیست.
او اظهار کرده که به نظرم کسانی که پیشنهادات این چنینی مطرح می‌کنند از جامعه بی‌خبر هستند و خیلی نمی‌دانند که در سطح جامعه چه اتفاقاتی افتاده است. بنابر این به دنبال افزایش و گران کردن هستند.ما موافق گران کردن طرح ترافیک نیستیم ولی یک واقعیتی وجود دارد آن هم افزایش نرخ تورم سالیانه که بهتر است طرح ترافیک نیز بر اساس نرخ تورم به صورت کارشناسی بررسی شود و ما نیز به دنبال رفع اشکالات در لایحه جدید بر همین اساس هستیم.
در حال حاضر کارشناسان کمیسیون عمران و حمل و نقل در شورای شهر مشغول بررسی لایحه پیشنهادی شهرداری هستند و پس از آن ما نیز نظرمان را مطرح می‌کنیم.

به هر حال با توجه به شرایط بد اقتصادی و عدم توسعه قابل قبول حمل و نقل عمومی تعیین نرخ طرح ترافیک با ۴۰درصد افزایش نمی تواند مورد رضایت شهروندان باشد و نیاز است جوانب مختلف برای تصمیم گیری دیده شود .

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *