اقدامات پیشگیرانه مترو برای مقابله با ویروس کرونا

اقدامات پیشگیرانه مترو برای مقابله با ویروس کرونا

خبرگزاری آریا- مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: متروی تهران فرآیند مقابله با ویرو‌س کرونا را با ضدعفونی همه اماکن و ناوگان ریلی متروی تهران برای پیشگیری از شیوع ویروس واگیردار در دستور کار خود قرار داده است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه آقای فرنوش نوبخت با اشاره به اینکه تمامی قطار‌های شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه به صورت روزانه در سیستم‌های مکانیزه، شستشو و ضد عفونی می‌شود افزود: طبق دستور العمل‌هایی که از متروی ووهان و پکن و خرد جمعی همکاران و دستور العمل های‌ارائه شده از سوی وزارت بهداشت دریافت کردیم دستور العملی را برای شرکت بهره برداری متروی تهران تعریف و اجرایی کرده ایم.
وی افزود: بر این اساس کناره‌های پله برقی، پله‌های ثابت، صندلی ها، دستگاه‌های فروش بلیت و تمامی اماکنی که مسافران با آن در تماس هستند روزانه در چند نوبت در ایستگاه‌های ابتدایی و انتهایی هرخط ضد عفونی می‌شوند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با بیان اینکه در رابطه با ضدعفونی کردن قطار‌ها و ایستگاه‌های مترو، هماهنگی لازم با شهرداری تهران انجام شده است، گفت: این کار با هوشیاری بیشتری انجام می‌شود و تمام تلاش خود را برای مقابله با این ویروس انجام خواهیم داد.
وی از تشکیل ستاد مقابله با ویروس کرونا در این شرکت خبر داد و افزود: در این ستاد با ایجاد ارتباطات برون سازمانی و شبکه اطلاعاتی درون سازمانی، تمامی وقایع و اتفاقاتی را که در شبکه مترو اتفاق می‌افتد را با دقت رصد می‌کنیم و نسبت به تغییراتی که در شرایط فعلی روی می‌دهد، برنامه ریزی‌های جدیدی انجام می‌دهیم.
آقای نوبخت افزود: برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از انتشار این بیماری هماهنگی و همکاری لازم نیز با بازرسان وزارت بهداشت صورت گرفته و جای هیچ نگرانی برای شهروندان و مسافران نیست در همین راستا نسبت به ارائه آموزش‌های شهروندی با نصب پوستر، بنر و تابلو‌های آموزشی در ایستگاه‌ها و قطارها، پخش کلیپ‌های آموزشی از مانیتور ایستگاه‌ها و قطار‌ها و همچنین پخش پیام‌های اطلاع رسانی از اتاق‌های کنترل در تمامی خطوط هفتگانه اقدام کرده ایم.
وی از عملکرد پیشگیرانه شرکت بهره برداری متروی تهران وحومه از بهمن ماه خبر داد و گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل‌های جدیدی از سوی وزارت بهداشت برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و این کار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه انجام می‌شود و بر اساس برنامه ریزی انجام شده مواد ضدعفونی کننده برای راهبران و مرکز فرمان تهیه شده و برای پنج هزار پرسنل امور ایستگاه‌ها مطابق پروتکل ملی که برای صیانت از پرسنل داریم مواد ضدعفونی کننده تهیه گردیده است.
آقای نوبخت تصریح کرد: برای افزایش رعایت بهداشت اقدام به جمع آوری آبخوری ها، دستگیره‌های تبلیغاتی قطارها، تعطیلی اتاق‌های مادر و کودک، تعطیلی غرفه‌های ارایه کننده مواد غذایی روباز در ایستگاه‌ها واجرای تمهیدات بهداشتی در نمازخانه ایستگاه ها، افزایش دفعات تعویض کیسه‌های زباله در ایستگاه‌ها و استفاده از تمامی ظرفیت تهویه هوا در قطار‌ها و اصلاح سناریوی هواساز‌ها جهت تهویه فعال هوای ایستگاه‌ها کرده ایم همچنین با کاهش ۷۰ درصدی مسافران سرفاصله حرکت قطار‌ها را تغییر نداده ایم تا از تجمع افراد جلوگیری کنیم.
نایب رییس هیات مدیره شرکت بهره برداری متروی تهران گفت: در روز‌هایی که نگرانی‌ها درباره شیوع و انتقال ویروس کرونا افزایش یافته، برخی مسائل به ویژه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به دغدغه‌ای همگانی تبدیل شده، اما برای رفع این نگرانی‌ها تکنولوژی به کمک پیشگیری از شیوع بیماری‌ها در مترو رسیده است.
وی تصریح کرد: خرید آنلاین بلیت تک سفره مترو و شارژ کارت بلیت مترو و اتوبوس یکی از کارآمدترین خدماتی که این روز‌ها با افزایش نگرانی‌ها پیرامون ویروس کرونا در سامانه و اپلیکیشن «تهران من» در دسترس است. شهروندان و مسافران متروی تهران می‌توانند با خرید و شارژ کارت بلیت مترو و اتوبوس به صورت برخط از طریق سامانه یا اپلیکیشن «تهران من» به نشانی my.tehran.ir یا از دستگا ه‌های نصب شده در ایستگا ه‌ها بلیت تهیه کنند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران گفت: در این مدت جلسات کارشناسی و مدیریتی مشترکی برای نحوه نظافت و مقابله با شیوع ویروس کرونا در ایستگاه‌ها و قطار‌ها با همکاری اداره‌کل پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و درمان، اداره کل بهداشت محیط و مدیران و کارشناسان شهر سالم شهرداری تهران، معاون حمل ونقل و ترافیک، برگزار شد.
وی افزود: مواد و تجهیزات لازم برای ضد عفونی شخصی کار کنان تامین شده و برای پرسنل آموزش و اطلاع رسانی‌های عمومی در خصوص ویروس کرونا انجام شده وبرای حفظ سلامت گرو‌های حساس تمهیدات لازم برای دورکاری بانوان باردار و بیماران خاص اجرایی شده همچنین مرکز پایش موارد مشکوک و قطعی بیماری و تامین در شرکت ایجاد شده است.
آقای نوبخت گفت: در این مدت به صورت تمام وقت میزبان تعداد زیادی از خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های خبری بوده ایم که مراحل ضدعفونی و شستشوی قطار‌ها را به تصویر کشیدند.
وی در پایان افزود: موضوع سلامت شهروندان و مسافران از اولویت‌های مدیریت شهری است و امیدواریم با اقدام‌های پیشگیرانه بتوانیم آسودگی خاطر آنان را فراهم کنیم تا این ویروس هم از بین برود و کسی از آن آسیب نبیند.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *