گلایه معاون شهردار تهران از واریز نشدن سهم شهرداری از جرایم رانندگی

گلایه معاون شهردار تهران از واریز نشدن سهم شهرداری از جرایم رانندگی

خبرگزاری آریا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از واریز نشدن سهم شهرداری تهران از جرایم راهنمایی و رانندگی گلایه کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک، «سید مناف هاشمی» امروز در شورای مدیران حمل و نقل که با حضور «محمد علیخانی» رئیس کمیسیون عمران شورا در معاونت حمل و نقل برگزار شد، گفت: جرایم راهنمایی و رانندگی تهران بر اساس قانون باید صرف حل مشکلات تهران اعم از توسعه حمل و نقل عمومی و توسعه مترو شود.
وی افزود: باید برای منابع و بودجه‌ی تصویب شده‌ی شهرداری تهران برنامه ریزی داشته باشیم. توسعه مترو یکی از اولویت‌های مدیریت شهری است و بهره برداری از ۱۲ ایستگاه در خط ۶ و ۷ تا پایان سال در دستور کار قرار دارد.
هاشمی گفت: از اینرو باید ۵۰ درصد بودجه‌ی حمل و نقل و ترافیک از سوی معاونت برنامه ریزی در اختیار ما قرار گیرد.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از مجتمع‌های ایستگاهی مترو به عنوان یکی از منابع درآمدی شهرداری در بخش حمل و نقل یاد کرد.
وی ادامه داد: کسب بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان درآمد از طریق مجتمع‌های ایستگاهی مترو هدف گذاری شده است و معتقدم مسیر‌های که برای رسیدن به منابع مالی طی میکنیم تحقق پذیر است.
هاشمی گفت: برای تکمیل و تجهیز خط ۶ و ۷ مترو با دستور شهردار تهران مقرر شد ۱۰۰ میلیارد تومان برای خط ۶ و ۱۰۰ میلیارد تومان برای خط ۷ از سوی شهرداری تهران در اختیارمان قرار گیرد.
وی تصریح کرد: تاکنون برای خط ۶ و ۷ مترو بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه شده است این در حالیست که هدف گذاری بهره برداری از ۱۲ تا ۱۴ ایستگاه تا پایان سال جاری در این دو خط حدود ۳ هزار میلیارد تومان نیاز دارد، اما برابر توافقاتی که با پیمانکاران داشتم اکنون با تزریق ۱۳۰۰ میلیارد تومان میتوانیم درصد بیشتری از کار را به سرانجام برسانیم.
معاون شهردار تهران به منابع دولت اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال سالانه بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان از طریق دوربین‌های ثبت تخلف شهرداری تهران به عنوان جرایم رانندگی به خزانه‌ی دولت واریز میشود، که برابر قانون سهمی از آن به شهرداری تهران تعلق میگیرد این در حالیست که متاسفانه دولت این پول را به شهرداری پرداخت نکرده است.
هاشمی از واریز نشدن سهم شهرداری تهران از جرایم راهنمایی و رانندگی گلایه کرد و گفت: بر اساس ماده ۲۳ جرایم راهنمایی و رانندگی مصوب مجلس شورای اسلامی، ۶۰ درصد از جرایمی که بابت تخلفات رانندگی از مردم اخذ می‌شود مربوط به ساماندهی امور شهری است.
وی افزود: بر اساس قانون ۶۰ درصد از کل مبلغ جرایم مربوط به شهرداری‌ها و ۳۰ درصد مربوط به دهیاری‌ها است بنابراین ۴۲ درصد از مبلغ جرایم راهنمایی و رانندگی متعلق به شهرداری تهران است.
هاشمی ادامه داد:جرایم راهنمایی و رانندگی تهران بر اساس قانون باید صرف حل مشکلات تهران اعم از توسعه حمل و نقل عمومی و توسعه مترو شود و هر مبلغی که از جرایم راهنمایی و رانندگی پرداخت شود مجددا منابع آن به جیب مردم پایتخت برمی‌گردد.
وی ادامه داد: معتقدم این ظلم بزرگی است که توسعه و نوسازی ناوگان عمومی پایتخت را با مشکل مواجه کرده است.

در سایه‌ی تعامل پیگیر مطالبات شهروندان هستیم
رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل ترافیک شورای اسلامی شهر تهران در این جلسه با انتقاد از ارایه نشدن اطلاعات و آمار این حوزه در دوره گذشته مدیریت معاونت حمل ونقل و ترافیک، گفت: گرچه اطلاعات دقیق از این حوزه طی دو سال گذشته ارایه نشده است، اما کارشناسان ما با آماری که خودشان به دست آورده اند پیگیر مطالبات بخش حمل ونقل بوده اند.
محمد علیخانی افزود: البته معتقدم اگر با تعامل و همکاری هم، مطالبات را پیگیری می‌کردیم حتما زودتر و بهتر به نتیجه می‌رسیدیم.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تصریح کرد: معتقدم وصول مطالبات در این بخش گره از مشکلات شهروندان باز خواهد کرد و باید فراجناحی و فارغ از مباحث سیاسی و به اصطلاح «این دوره و آن دوره‌ی مدیریت شهری»، مطالبات را پیگیری کرد.
وی ادامه داد: به عنوان مثال برابر مصوبه سال ۹۵ شورای اقتصاد، تامین و خریداری ۲ هزار دستگاه واگن برای مترو کلانشهر‌ها در دستور کار قرار گرفت که برابر آن مصوبه، ۱ هزار و ۵۰ دستگاه واگن متعلق به کلانشهر تهران بود معتقدم اگر نگاه سیاسی و تقابلی بین شهرداری و دولت وجود نداشت، امروز شهروندان پایتخت با کمبود واگن مواجه نبودند، اما حالا دود این تقابل و عدم تعامل دولت و شهرداری تنها به چشم شهروندان رفته است.
علیخانی با تاکید بر اینکه در این شورا در سایه‌ی تعامل پیگیر مطالبات شهروندان در دوره‌ی گذشته هستیم گفت: این مصوبه از سوی شورای شهر پیگیری شده و نتایج خوبی داشته است، اگرهمان زمان به سرانجام می‌رسید حتما شهروندان از نتایج آن بهره‌مند شده بودند چرا که ساخت واگن بیش از ۲ سال طول می‌کشد و نتایج این تعامل هم به این دوره از مدیریت شهری نخواهد رسید.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *