نگران تامین بودجه مترو نباشید

نگران تامین بودجه مترو نباشید

خبرگزاری آریا- شهردار تهران خطاب به پیمانکاران مترو، گفت: نگران تامین بودجه نباشید؛ به وعده‌ای که به مردم داده ایم، عمل می‌کنیم.
به گزارش خبرگزاری آریا، پیروز حناچی در بازدید از مرحله ۲ خط ۶ متروی تهران، افزود: یکی از اصلی‌ترین موضوع‌های کلان شهر‌ها موضوع حمل ونقل است و اگر مشکل حمل و نقل حل شود بسیاری از مشکلات شهر از جمله ترافیک حل می‌شود.
وی ادامه داد: در مورد اوراق مشارکت همه تلاشمان را می‌کنیم و بانک‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند پول خود را حفظ کنند، اما به هر صورت پیگیری می‌کنیم، بخش باقیمانده اوراق سال ۱۳۹۹ را می‌گیریم و اوراق بعدی هم در راه است.
حناچی با اشاره به اینکه از معدود کلان شهر‌هایی هستیم که اوراق را نقد می‌کنیم، بیان کرد: دولت سهم خود در حمل و نقل را به اوراق مشارکت محدود کرده که آن هم ۵۰ درصد است و به دولت فشار می‌آوریم سهم واقعی خود را در حمل و نقل فراهم کند.
شهردار تهران خطاب به مدیران و پیمانکاران مترو گفت: از محل تامین اعتبار نگرانی نداشته باشید، مهم قولی است که به مردم دادیم ایستگاه‌ها باید به بهره برداری برسد حتی اگر بهره برداری ایده ال نباشد.
حناچی گفت: شرایط اقتصادی شهرداری نادر بوده و کرونا باعث شده است البته همه شهرداری‌های دنیا درگیر شدند. اما شهرداری‌ها کمک‌های بزرگی از دولت‌ها گرفتند و تنها شهرداری لندن ۲ میلیارد پوند از دولت گرفته است. ما با همه این اوصاف به تعهدات عمل می‌کنیم.
حناچی سپس با حضور معاون حمل و نقل و ترافیک از ایستگاه یادگار امام (ره) بازدید کرد.
پیش از این بازدید پیمانکاران خط ۶ مترو تهران در حضور شهردار تهران گزارش کاملی از وضعیت ارایه کردند.
شهردار تهران سپس به وسیله مترو از ایستگاه یادگار امام (ره) به ایستگاه اشرفی اصفهانی و ایستگاه شهید ستاری رفت.

کار را به خاطر پول متوقف نکنید
مناف هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم در این نشست خطاب به پیمانکاران گفت: کار را به خاطر پول متوقف نکنید.
او ادامه داد: اگر سایر حوزه‌های شهرداری تهران در کنار مترو نباشند کار جلو نمی‌رود. بانک شهر، سازمان املاک و سازمان سرمایه گذاری اگر در کنار ما نباشند مشکلات را لمس نمی‌کنند.
او ادامه داد: محدودیت‌هایی را که در همه بخش‌های شهرداری وجود دارد لمس می‌کنیم، اما گره‌هایی وجود دارد که به طور مثال تنها بانک شهر یا سازمان سرمایه گذاری می‌توانند حل کنند و ما نمی‌توانیم.
مناف هاشمی بیان کرد: برای سال ۱۴۰۰ برابر ۱۸۵۰ میلیارد تومان برای مترو پیش بینی شده است، در حال مذاکره با بانک‌ها هستیم و دو تا سه بانک اعلام امادگی کردند. همچنین ۵۵۰ میلیارد هم برای اتوبوس در نظر گرفته شده است. بانک شهر هم املاک خوبی از حوزه مالی می‌گیرد و می‌تواند تسهیلات خوبی بدهد. به طوری که تنها یک ملک ۵ تا ۶ هزار میلیارد ارزش گذاری شده است.
او با اشاره به اینکه طرح‌های کمیسیون ماده ۵ مناطق در دستور کار است، گفت: ۴ هزار ملک معرفی شده اند و از ملک کریم خان ۳۰ واحد تجاری مانده است. توافق می‌کنیم که چند ملک را به پیمانکاران بدهیم و باقیمانده اوراق را ظرف امروز و فردا به نتیجه برسانیم ومشکل وثیقه‌ها را حل کنیم.
مناف هاشمی افزود: اولین بار است که در یک سال ساخت ۱۲ ایستگاه مترو تمام می‌شود و کار ۵ ورودی نیز تمام شده است. روز پنجشنبه ورودی بسیج را افتتاح می‌کنیم و حتما اگر مشکلات حل شود تا عید می‌توانیم به نتایج خوبی برسیم و شاید افتتاح چند ایستگاه را برای عید بگذاریم، اما مردم می‌توانند از ایستگاه‌ها استفاده کنند.
خط ۶ متروی تهران ۳۸ کیلومتر است و ۴ پیمانکار اصلی دارد. شریان‌های اصلی خط ۶ از جاده آبشناسان، حکیم، همت، اشرفی اصفهانی، یادگار امام، شهید چمران، شیخ فضل الله تا پیروزی و بعثت و خاوران است.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *