یک میلیون و ۶۶۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۹۹ به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند

یک میلیون و 660 هزار دستگاه خودرو در سال 99 به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند

خبرگزاری آریا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران گفت: یک میلیون و ۶۶۰ هزار دستگاه خودرو در سال گذشته به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند که در مقایسه با سال ۹۸ تغییر نداشته است.
به گزارش خبرگزاری آریا، حسین مقدم افزود: یک میلیون و ۱۹۴ هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعه اول بودند که ۱۷ درصد از آن‌ها در آزمون آلایندگی گاز‌های خروجی از اگزوز، ۱۱ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، ۴ درصد کمک فنر، ۱۳ درصد تست ترمز و ۱۶ درصد عیوب ظاهری مردود شدند.
وی با بیان اینکه در مجموع ۳۶ درصد از خودرو‌ها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشدند، گفت: پارسال حدود ۱ میلیون و ۱۳۳ هزار گواهی معاینه فنی صادر شد که ۲۸۳ هزار گواهی؛ معاینه فنی برتر است.
مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران اضافه کرد: ان دسته از خودرو‌هایی که موفق به اخذ معاینه فنی برتر شده اند، از تخفیف ۳۰ درصدی عوارض تردد در محدوده طرح کاهش و طرح ترافیک استفاده می‌کنند.
حسین مقدم گفت: از ابتدای سال به دلیل مشمول شدن خودرو‌های تولید داخل سال ۹۵ و تولید خارج سال ۲۰۱۶، مراجعه به مراکز مقداری افزایش یافته است و در حال حاضر روزانه در حدود ۶۵۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند.
وی افزود: با توجه به افزایش خطوط معاینه فنی در سه سال اخیر، افزایش ساعت کاری و فعالیت چندین مرکز در ایام تعطیلات و ایجاد امکان مراجعه از طریق سامانه نوبت دهی اینترنتی، هم اکنون وضعیت مراجعه ها، عادی است و حتی در مراکز شلوغ‌تر نظیر بیهقی و نیایش شهروندان می‌توانند در کمتر از یک ساعت برای دریافت معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.
مقدم با اشاره به اینکه مراکز معاینه فنی بخش جنوبی تهران مانند چمران، شقایق و الغدیر به نسبت دیگر مراکز خلوتر است، افزود: توصیه می‌شود شهروندان با استفاده از سامانه مدت انتظار که در سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران در دسترس است با اطلاع از مدت انتظار و طول صف در مراکز برای معاینه فنی خودرو خلوت‌ترین مرکز را انتخاب کنند.
مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران با بیان اینکه از ابتدای امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی‌های شهرتهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش رایگان است، گفت: دارندگان خودرو‌های تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می‌توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول استفاده کنند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از صدا و سیما، وی اضافه کرد: هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودرو‌های سبک مبلغ ۴۷ هزار تومان است و مالکان خودرو‌های تاکسی با عمر ۱۰ سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت هر ۶ ماه یکبار و خودرو‌های تاکسی با عمر بالای ۱۰ سال باید هر سه ماه یکبار نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.

نویسنده نوشته: gavahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *